Licensed to Polk County High School    HY-TEK's Meet Manager 3/28/2015 07:02 PM
                            Times-News Invitational                            
                                    XLVIII                                     
                     Polk County High School  - 3/28/2015                      
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Cambria Shuford              Statesville              13.29Q  3 
  2 Tshimnga Odoms               Shelby                   13.37Q  2 
  3 Melena Robinson              W Henderson              13.74Q  1 
  4 Diamond Williams             Bessemer City            13.75q  2 
  5 Summer Meeks                 Bessemer City            13.84q  1 
  6 Rebekah Bagwell              N Henderson              13.86q  1 
  7 Maddie Hobbs                 W Henderson              13.95q  2 
  8 Alajha Medley                Shelby                   14.00q  3 
  9 Natesha Evans                Hendersonville           14.11   3 
 10 Kailyn Withrow               Shelby                   14.34   2 
 11 Peyton Hillman               Pine Lake Prep           14.36   2 
 12 Gracie Tate                  W Henderson              14.40   3 
 13 Keayla Beddingfield          Hendersonville           14.73   3 
 14 Gina Clayton                 Hendersonville           14.85   1 
 15 Kaitlyn Jordan               Ashe County              14.96   1 
 16 Zira Summey                  Polk County              15.30   2 
 17 Sara Cooper                  Polk County              16.11   1 
 18 Hallie Amat                  Pine Lake Prep           16.63   3 
 19 Savannah Scott               Ashe County              16.94   1 
 20 Sarah Tunstall               South Caldwell           17.00   1 
 
Women 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Cambria Shuford              Statesville              13.06  
  2 Tshimnga Odoms               Shelby                   13.47  
  3 Diamond Williams             Bessemer City            13.79  
  4 Melena Robinson              W Henderson             J13.79  
  5 Alajha Medley                Shelby                  J13.79  
  6 Rebekah Bagwell              N Henderson              13.80  
  7 Maddie Hobbs                 W Henderson              14.05  
  8 Summer Meeks                 Bessemer City            14.06  
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Cambria Shuford              Statesville              26.96   4 
  2 Kylie Polsgrove              Avery County             27.20   2 
  3 Tshimnga Odoms               Shelby                   28.03   2 
  4 Alajha Medley                Shelby                   28.37   3 
  5 Rebekah Bagwell              N Henderson              28.66   1 
  6 Diamond Williams             Bessemer City            28.91   1 
  7 Summer Meeks                 Bessemer City            28.94   3 
  8 Melena Robinson              W Henderson              29.07   4 
  9 Kylee Frady                  South Iredell            29.42   3 
 10 Kate Cashman                 W Henderson              29.44   2 
 11 Keayla Beddingfield          Hendersonville           29.80   3 
 12 Anjala Brewton               Bessemer City            29.87   4 
 13 Savannah Robbins             Polk County              29.88   4 
 14 Peyton Hillman               Pine Lake Prep           30.08   1 
 14 Deja Farrington              South Iredell            30.08   3 
 16 Marissa Longshore            Polk County              30.11   2 
 17 Kaitlyn Jordan               Ashe County              30.21   1 
 18 Natesha Evans                Hendersonville           32.21   4 
 19 Essence Terrill              Shelby                   32.36   1 
 20 Maddie Edwards               A C A                    32.49   2 
 21 Lindy Desmarais              Polk County              33.60   4 
 22 Spencer Mckenzie             Ashe County              33.67   3 
 23 Hallie Amat                  Pine Lake Prep           34.41   2 
 24 Savannah Scott               Ashe County              36.37   4 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Cambria Shuford              Statesville              59.53   4 
  2 Kylee Frady                  South Iredell          1:02.62   4 
  3 Taylor Meadows               W Henderson            1:04.02   3 
  4 Olivia Hogan                 W Henderson            1:04.31   4 
  5 Emily Grice                  A C A                  1:05.57   4 
  6 Savannah Robbins             Polk County            1:05.78   3 
  7 Hailey Brown                 Ashe County            1:06.94   3 
  8 Sarah Halbedl                Pine Lake Prep         1:07.91   3 
  9 Summer Wong Chong            W Henderson            1:08.72   2 
 10 Marissa Longshore            Polk County            1:09.91   3 
 11 Deja Farrington              South Iredell          1:10.54   4 
 12 Maddie Edwards               A C A                  1:10.95   2 
 13 Taylor Krips                 Ashe County            1:11.14   2 
 14 Maddie White                 Pine Lake Prep         1:13.63   1 
 15 Lindsey Dotson               Pine Lake Prep         1:14.38   2 
 16 Shanna Huffman               Ashe County            1:18.31   2 
 17 Mercedes Medina              Shelby                 1:19.99   1 
 18 Rakisha Stroud               Shelby                 1:23.18   1 
 19 Tyeshia Hopper               Shelby                 1:32.01   2 
 
Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kylee Frady                  South Iredell          2:30.13  
  2 Allison Swope                Polk County            2:35.27  
  3 Kara Kilby                   W Henderson            2:38.96  
  4 Maggie Burns                 Swain County           2:39.27  
  5 Kara Polsgrove               Avery County           2:41.24  
  6 Amy Turlington               W Henderson            2:43.11  
  7 Kendel Jackson               Pine Lake Prep         2:43.55  
  8 Emma Van Wynen               Asheville School       2:44.65  
  9 Holt Mettee                  Asheville School       2:44.70  
 10 Lauren Revis                 R-S Central            2:44.84  
 11 Leah Hardin                  Polk County            2:51.78  
 12 Alana-Lee Sidden             Pine Lake Prep         2:52.63  
 13 Taylor Krips                 Ashe County            2:52.71  
 14 Daniela Berry                South Caldwell         2:53.87  
 15 Brittainy Crisp              A C A                  2:56.90  
 16 Emily Grice                  A C A                  2:58.40  
 17 Gabby Kolesar                Pine Lake Prep         2:58.49  
 18 Emma Cochrane                A C A                  3:01.24  
 19 Kalyn Chapman                Ashe County            3:09.19  
 20 Deja Farrington              South Iredell          3:14.59  
 21 Kaitlin Dula                 South Caldwell         3:21.30  
 22 Ashley Campbell              R-S Central            3:24.99  
 23 Mallia Wise                  R-S Central            3:31.82  
 24 Mya Sweezy                   Shelby                 3:33.07  
 
Women 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 India Godlock                Polk County            5:45.19  
  2 Kelly Milliken               Pine Lake Prep         5:53.67  
  3 Margot Mattix                Ashe County            5:54.58  
  4 Kara Polsgrove               Avery County           5:54.89  
  5 Brittainy Crisp              A C A                  6:02.64  
  6 Emma Pindur                  Swain County           6:03.75  
  7 Lauren Revis                 R-S Central            6:11.54  
  8 Shelby Hyatt                 Swain County           6:14.43  
  9 Abbey Packard                Pine Lake Prep         6:15.40  
 10 Constance Mattix             Ashe County            6:16.40  
 11 Evan Goff                    Hendersonville         6:19.02  
 12 Gabby Kolesar                Pine Lake Prep         6:30.14  
 13 Leah Hardin                  Polk County            6:30.17  
 14 Emma Cochrane                A C A                  6:44.37  
 15 Kylie Pond                   Swain County           6:48.11  
 16 Ashley Campbell              R-S Central            6:49.04  
 17 Hailey Newton                R-S Central            8:13.50  
 18 Jessica Bailey               Polk County            9:13.35  
 -- Kalyn Chapman                Ashe County                DNF  
 
Women 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sara Burkinshaw              Pine Lake Prep        12:43.00  
  2 Kara Polsgrove               Avery County          12:59.80  
  3 Holt Mettee                  Asheville School      13:17.00  
  4 Margot Mattix                Ashe County           13:18.00  
  5 Kelly Milliken               Pine Lake Prep        13:21.00  
  6 Constance Mattix             Ashe County           13:32.00  
  7 Brittainy Crisp              A C A                 13:36.00  
  8 Abbey Packard                Pine Lake Prep        13:37.00  
  9 Haven Dufford                Polk County           14:18.20  
 10 Evan Goff                    Hendersonville        14:24.20  
 11 Jenna Crutchfield            Swain County          14:55.00  
 12 Sophie Young                 Polk County           16:33.30  
 
Women 100 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kylie Polsgrove              Avery County             15.93Q  2 
  2 Paige Spell                  Ashe County              17.39Q  1 
  3 Gina Clayton                 Hendersonville           17.99Q  1 
  4 Jessica Akmal                W Henderson              18.20Q  2 
  5 Savannah Cary                Ashe County              18.06q  1 
  6 Gracie Tate                  W Henderson              18.94q  1 
  7 Katherine Horner             Ashe County              19.04q  1 
  8 Keniah Brown-Smith           Shelby                   19.73q  2 
  9 Cheyenne Downey              R-S Central              20.14   1 
 10 India Roberts                Shelby                   20.31   1 
 11 Nija Ellis                   Bessemer City            21.85   2 
 12 Joy Shanahan                 Polk County              21.86   2 
 13 Emily Styles                 Swain County             22.40   2 
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Kylie Polsgrove              Avery County             15.71  
  2 Paige Spell                  Ashe County              17.62  
  3 Gina Clayton                 Hendersonville           17.83  
  4 Jessica Akmal                W Henderson              18.08  
  5 Savannah Cary                Ashe County              18.32  
  6 Katherine Horner             Ashe County              19.17  
  7 Gracie Tate                  W Henderson              19.19  
  8 Keniah Brown-Smith           Shelby                   19.57  
 
Women 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Kylie Polsgrove              Avery County             50.33   2 
  2 Cheyenne Downey              R-S Central              56.71   2 
  3 Jessica Akmal                W Henderson              57.88   2 
  4 Gina Clayton                 Hendersonville           59.50   2 
  5 Lauren Rattenbury            Pine Lake Prep         1:00.20   2 
  6 Sierra Giolitti              Pine Lake Prep         1:01.53   1 
  7 Paige Spell                  Ashe County            1:03.11   2 
  8 Jillian Caffey               Pine Lake Prep         1:03.30   1 
 
Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shelby                                                54.24  
  2 Bessemer City                                         56.28  
  3 Hendersonville                                        56.92  
  4 Ashe County                                           58.99  
 -- West Henderson                                           DQ  
 -- Polk County                                              DQ  
 
Women 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 West Henderson                                      1:53.83  
  2 Shelby                                              1:54.13  
  3 Bessemer City                                       1:54.65  
  4 Ashe County                                         2:03.73  
  5 Polk County                                         2:09.70  
 
Women 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County                                         4:34.81  
  2 West Henderson                                      4:41.68  
  3 Shelby                                              5:29.78  
 -- Pine Lake Preparatory                                   DNF  
 
Women 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 West Henderson                                     10:47.99  
  2 Polk County                                        10:48.03  
  3 Ashe County                                        11:44.15  
  4 Pine Lake Preparatory                              11:51.03  
 
Women High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kylie Polsgrove              Avery County           5-04.00  
  2 Paige Spell                  Ashe County            5-00.00  
  3 Madison Conner               W Henderson            4-08.00  
  4 Marissa Longshore            Polk County            4-06.00  
  5 Emily Styles                 Swain County           4-04.00  
 -- Brittany Bourguignon         N Henderson                 NH  
 -- Kaniyah McCluney             Shelby                      NH  
 -- Sarah Tunstall               South Caldwell              NH  
 
Women Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sydney Morgan                E Henderson            8-00.00  
  2 Constance Ambler             Asheville School       7-06.00  
  3 Bonnie Smith                 Brevard               J7-06.00  
  4 Taylor Singleton             Hendersonville         7-00.00  
  5 Sarah Hyatt                  Swain County          J7-00.00  
  6 Emma Laughter                Hendersonville         6-06.00  
 -- Samantha Thomas              Swain County                NH  
 -- Anamarie Gunderson           Polk County                 NH  
 
Women Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Cambria Shuford              Statesville           16-11.50  
  2 Emma Wagoner                 Polk County           14-09.50  
  3 Taylor Singleton             Hendersonville        14-06.50  
  4 Shamilla Roberts             Bessemer City         14-04.00  
  5 Anjala Brewton               Bessemer City         14-02.25  
  6 Marissa Longshore            Polk County           13-11.75  
  7 Maggie Burns                 Swain County          13-11.25  
  8 Kendall Gilliam              W Henderson           13-10.50  
  9 Emma Laughter                Hendersonville        12-04.50  
 10 Nija Ellis                   Bessemer City         12-02.25  
 11 Gracie Tate                  W Henderson           12-02.00  
 12 Kenzie Rorie                 Ashe County           12-00.50  
 13 Olivia Barr                  Ashe County           12-00.00  
 14 Joy Shanahan                 Polk County           11-09.75  
 15 Teaja Hamilton               Shelby                 9-10.00  
 16 Brittany Bourguignon         N Henderson            9-07.75  
 
Women Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Paige Spell                  Ashe County           31-04.25  
  2 Kendall Gilliam              W Henderson           30-01.50  
  3 Taylor Singleton             Hendersonville        29-10.50  
  4 Emma Wagoner                 Polk County           29-07.50  
  5 Emma Laughter                Hendersonville        28-10.25  
  6 Essence Terrill              Shelby                25-05.50  
 
Women Shot Put (4 KG)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Amy Yarborough               Hendersonville        36-01.50  
  2 Tameeia Brown                Polk County           30-04.00  
  3 Randi Brewton                Bessemer City         28-04.50  
  4 Lasharee Stevenson           Shelby                28-04.00  
  5 Cherish Moore                Bessemer City         28-01.00  
  6 Emma Blythe                  Swain County          26-10.00  
  7 Savannah Brooks              Ashe County           26-09.50  
  8 Katherine Brown              Swain County          26-04.00  
  9 Olivia Barr                  Ashe County           25-10.00  
 10 Christina Pyfrom             Asheville School      25-07.00  
 11 Baliya Cannady               Polk County           24-09.00  
 12 Jakia Fuller                 Shelby                24-00.50  
 13 Maggie Silvers               Polk County           22-05.00  
 14 Suzanne Thompson             Hendersonville        22-02.00  
 15 Jasmine Sanders              Bessemer City         21-11.00  
 16 Shakinda Brown               Shelby                20-06.50  
 
Women Discus Throw (1 KG)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Amy Yarborough               Hendersonville           93-10  
  2 Katherine Brown              Swain County             87-11  
  3 Emma Blythe                  Swain County             86-00  
  4 Tameeia Brown                Polk County              81-10  
  5 Lasharee Stevenson           Shelby                   81-02  
  6 Savannah Brooks              Ashe County              73-10  
  7 Cherish Moore                Bessemer City            73-09  
  8 Jessica Fletcher             N Henderson              69-09  
  9 Suzanne Thompson             Hendersonville           68-04  
 10 Christina Pyfrom             Asheville School         67-09  
 11 Jakia Fuller                 Shelby                   58-07  
 12 Randi Brewton                Bessemer City            55-00  
 13 Shakinda Brown               Shelby                   51-03  
 14 Maggie Silvers               Polk County              47-09  
 15 Mya Johnston                 Polk County              44-00  
 -- Olivia Barr                  Ashe County                 ND  
 -- Jasmine Sanders              Bessemer City               ND  
 
Men 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Kaynmon Maddox               South Caldwell           11.45Q  3 
  2 Trevor Craft                 N Henderson              11.55Q  1 
  3 Jywan Summers                Iredell C Speed          11.59Q  2 
  4 Delvin Mitchell              Shelby                   11.72Q  4 
  5 Preston Harrison             Iredell C Speed          11.81q  2 
  6 Caleb Starnes                South Caldwell           11.94q  3 
  7 Elliot Turner                W Henderson              11.96q  3 
  8 Di'Garyo Hoover              Bessemer City            11.97q  2 
  9 Hunter Smith                 Asheville School         12.00   4 
 10 Colby Thomas                 N Henderson              12.36   2 
 11 Nick Johnson                 R-S Central              12.61   3 
 11 Hunter Argetsinger           Ashe County              12.61   3 
 13 Robby Keck                   A C A                    12.71   2 
 14 Joshua Antonic               Pine Lake Prep           12.77   4 
 15 Garrett Sigmon               A C A                    12.78   4 
 16 Marcus Twitty                Polk County              12.97   1 
 17 Jackson Xie                  A C A                    13.01   2 
 18 Albert Harris                Pine Lake Prep           13.27   1 
 19 Ransom Fox                   Polk County              13.46   4 
 
Men 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Trevor Craft                 N Henderson              11.33  
  2 Kaynmon Maddox               South Caldwell           11.39  
  3 Jywan Summers                Iredell C Speed          11.40  
  4 Delvin Mitchell              Shelby                   11.54  
  5 Preston Harrison             Iredell C Speed          11.68  
  6 Caleb Starnes                South Caldwell           11.81  
  6 Elliot Turner                W Henderson              11.81  
  8 Di'Garyo Hoover              Bessemer City            12.19  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Isaiah Cole                  Bessemer City            23.20   4 
  2 Trevor Craft                 N Henderson              23.58   5 
  3 Devion Lynch                 R-S Central              24.25   2 
  4 Jywan Summers                Iredell C Speed          24.26   3 
  5 Kaynmon Maddox               South Caldwell           24.29   4 
  6 Preston Harrison             Iredell C Speed          24.30   5 
  7 Elliot Turner                W Henderson              24.36   3 
  8 Jordan Smith                 Polk County              24.37   4 
  9 Demerio Houston              Shelby                   24.52   4 
 10 Quay Davis                   Shelby                   24.76   3 
 11 Shun Allison                 Bessemer City            24.91   2 
 12 Zach Outen                   Ashe County              24.96   3 
 13 Malik Smith                  R-S Central              25.32   3 
 14 Andrew Byrd                  A C A                    25.44   2 
 15 Cooper Reinert               Swain County             25.46   5 
 16 Miquel Lammons               N Henderson              25.48   4 
 17 Shane Swimmer                Swain County             25.57   1 
 18 Marcus Twitty                Polk County              26.03   4 
 19 Elijah Nickell               W Henderson              26.31   5 
 20 Tucker Aldridge              Pine Lake Prep           26.36   1 
 21 Joseph Rich                  Bessemer City            26.44   1 
 22 Josh Edwards                 A C A                    26.62   1 
 23 Darren Lammons               N Henderson              26.64   1 
 24 Chris Miller                 R-S Central              26.71   5 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Hunter Smith                 Asheville School         52.97   4 
  2 Preston Harrison             Iredell C Speed          54.14   4 
  3 Sam Hudler                   Ashe County              54.59   4 
  4 Shane Swimmer                Swain County             55.16   4 
  5 Nathan Kee                   Shelby                   55.47   4 
  6 Hakeem Jenkins               Hendersonville           55.75   3 
  7 Ivan Ranke                   N Henderson              55.76   3 
  8 Victor Melo                  Ashe County              55.95   2 
  9 Eli Hall                     Polk County              55.96   3 
 10 Darien Pachacos              N Henderson              56.60   3 
 11 Carl Robinson                N Henderson              57.91   2 
 12 Dalvin Littlejohn            R-S Central              58.29   3 
 13 Graham Neve                  W Henderson              58.78   2 
 14 T j Hurst                    Polk County              59.22   1 
 15 Jeffery Sisson               Pine Lake Prep           59.48   2 
 16 Angel Bowers                 Swain County           1:01.08   2 
 17 Aaron Jolly                  Shelby                 1:02.48   2 
 18 Joshua Miller                Pine Lake Prep         1:02.63   2 
 19 Jackson Xie                  A C A                  1:05.06   1 
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jacob Wolfe                  Polk County            2:04.20  
  2 Nate Smart                   Polk County            2:06.56  
  3 Fletcher Talley              Hendersonville         2:07.51  
  4 Benjamin O'Connor            Unattached             2:08.68  
  5 Dylan Shamburger             W Henderson            2:08.97  
  6 Jeb Phillips                 South Iredell          2:09.27  
  7 Gavin Mouat                  South Iredell          2:14.19  
  8 Jacob Sciffers               Smoky Mountain         2:14.76  
  9 Evan Owen                    Ashe County            2:16.10  
 10 Carter Pettus                Asheville School       2:17.33  
 11 James Burnette               W Henderson            2:21.01  
 12 Terek Ashley                 Ashe County            2:23.38  
 13 Rye Hester                   Swain County           2:24.11  
 14 Parker Woods                 South Caldwell         2:26.71  
 15 Bryant Spencer               Shelby                 2:29.34  
 16 Shaimez Poston               Shelby                 2:37.00  
 17 Evan Revis                   R-S Central            2:38.09  
 18 Will McKettrick              Pine Lake Prep         2:44.84  
 19 Cj White                     R-S Central            2:48.13  
 20 Justin Newman                Pine Lake Prep         2:48.23  
 21 Gavin Cox                    Pine Lake Prep         3:06.00  
 22 Luke Rogers                  Polk County            3:20.44  
 -- Daniel Park                  A C A                      DNF  
 
Men 1600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Blanton Gillespie            Shelby                 4:29.90  
  2 Sean Doyle                   Polk County            4:37.24  
  3 Dylan Shamburger             W Henderson            4:40.45  
  4 Jeb Phillips                 South Iredell          4:52.34  
  5 Benjamin O'Connor            Unattached             4:55.90  
  6 Rhyan Stone                  South Caldwell         4:56.94  
  7 Austin Letson                Asheville School       5:00.06  
  8 Andrew Guazzerotti           Pine Lake Prep         5:04.21  
  9 Gavin Mouat                  South Iredell          5:04.81  
 10 Justin Tucker                Shelby                 5:06.57  
 11 Parker Chatham               Swain County           5:07.37  
 12 Conrad Phillips              Pine Lake Prep         5:07.50  
 13 Helmer Alvarez               Ashe County            5:08.34  
 14 Carter Pettus                Asheville School       5:10.36  
 15 Gareth Berry                 Ashe County            5:12.04  
 16 Aaron Speyer                 W Henderson            5:13.07  
 17 Bryant Spencer               Shelby                 5:28.92  
 18 Rye Hester                   Swain County           5:30.68  
 19 Blake Sisson                 Pine Lake Prep         5:31.19  
 20 Evan Revis                   R-S Central            5:31.65  
 21 Dewight Winchester           Swain County           5:36.69  
 22 Reavis Josh                  Ashe County            5:39.05  
 23 Steven Wang                  A C A                  5:46.39  
 24 Daniel Park                  A C A                  5:47.37  
 25 Cj White                     R-S Central            6:02.78  
 
Men 3200 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Blanton Gillespie            Shelby                10:09.30  
  2 Andrew Robinson              Fast Twitch           10:11.30  
  3 Mitchell Brown               Polk County           10:45.50  
  4 Austin Letson                Asheville School      10:49.30  
  5 Justin Tucker                Shelby                10:55.30  
  6 Andrew Guazzerotti           Pine Lake Prep        11:01.60  
  7 Helmer Alvarez               Ashe County           11:22.00  
  8 Dylan Christopher            N Henderson           11:30.10  
  9 Aaron Speyer                 W Henderson           11:50.30  
 10 Colby Sousa                  W Henderson           11:56.40  
 11 Nathan Brown                 E Henderson           11:57.20  
 12 Blake Sisson                 Pine Lake Prep        12:02.90  
 13 Reavis Josh                  Ashe County           12:18.60  
 14 Johnathan Scifers            Smoky Mountain        12:27.40  
 15 Will Blankenship             Shelby                12:29.60  
 16 Conner Holtz                 Polk County           12:44.40  
 17 Steven Wang                  A C A                 12:59.90  
 18 Emmett Zacharias             Polk County           13:37.80  
 
Men 110 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Jacob Blevins                Ashe County              16.19Q  1 
  2 Demerio Houston              Shelby                   16.69Q  2 
  3 Devin Gullatte               Shelby                   17.01Q  1 
  4 Ben Miller                   Swain County             18.21Q  2 
  5 Matthew McBurney             South Caldwell           18.72q  1 
  6 Yash Patel                   South Caldwell           18.86q  2 
  7 De'aje Crawford              Bessemer City            18.89q  1 
  8 Tyler Church                 Ashe County              19.14q  2 
  9 Matthew Witte                W Henderson              19.69   1 
  9 Nathan Kee                   Shelby                   19.69   1 
 11 Jacob Landrum                R-S Central              21.88   1 
 12 Devon Littlejohn             R-S Central              22.45   2 
 13 Jacob Reisman                W Henderson              23.56   2 
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Jacob Blevins                Ashe County              15.82  
  2 Demerio Houston              Shelby                   15.98  
  3 Devin Gullatte               Shelby                   16.08  
  4 Ben Miller                   Swain County             17.80  
  5 Matthew McBurney             South Caldwell           18.08  
  6 Tyler Church                 Ashe County              18.61  
  7 Yash Patel                   South Caldwell           18.82  
  8 De'aje Crawford              Bessemer City            19.12  
 
Men 300 Meter Hurdles
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Zach Outen                   Ashe County              44.44   3 
  2 Matthew McBurney             South Caldwell           44.57   3 
  3 Hunter King                  N Henderson              45.59   3 
  4 Nathan Brown                 E Henderson              45.83   2 
  5 De'aje Crawford              Bessemer City            46.46   3 
  6 Tucker Aldridge              Pine Lake Prep           46.50   3 
  7 Ben Miller                   Swain County             46.63   2 
  8 Devin Gullatte               Shelby                   46.66   3 
  9 Reed Kenny                   Ashe County              47.26   2 
 10 Devon Ashley                 N Henderson              47.74   2 
 11 Yash Patel                   South Caldwell           50.31   2 
 12 Jeffery Sisson               Pine Lake Prep           51.03   1 
 13 Nick Lanfranchi              Ashe County              51.32   2 
 14 Matthew Witte                W Henderson              52.17   2 
 15 Nathan Kee                   Shelby                   52.73   3 
 16 Devon Littlejohn             R-S Central              53.70   1 
 17 Jacob Landrum                R-S Central              55.00   1 
 18 Jacob Reisman                W Henderson              56.54   1 
 
Men 4x100 Meter Relay
===================================================================
    School                                               Finals  H#
===================================================================
  1 Shelby                                                45.91   2 
  2 South Caldwell                                        46.37   2 
  3 North Henderson                                       46.85   2 
  4 Bessemer City                                         46.86   1 
  5 Ashe County                                           47.94   2 
  6 R-S Central                                           48.32   1 
  7 Polk County                                           48.39   1 
  8 Asheville Christian Academy                           58.65   1 
 
Men 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Shelby                                              1:34.66  
  2 Ashe County                                         1:34.75  
  3 South Caldwell                                      1:37.42  
  4 R-S Central                                         1:37.68  
  5 Bessemer City                                       1:37.87  
  6 Polk County                                         1:38.83  
  7 North Henderson                                     1:39.95  
 -- Pine Lake Preparatory                                   DNF  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County                                         3:36.21  
  2 Ashe County                                         3:43.32  
  3 South Caldwell                                      3:50.22  
  4 North Henderson                                     3:55.47  
  5 Shelby                                              4:00.20  
  6 Pine Lake Preparatory                               4:17.94  
 
Men 4x800 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Polk County                                         9:00.24  
  2 West Henderson                                      9:11.27  
  3 Ashe County                                         9:12.49  
  4 Shelby                                              9:52.20  
  5 Pine Lake Preparatory                              11:15.11  
 -- North Henderson                                         DNF  
 
Men High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Trel McLean                  Bessemer City          5-10.00  
  2 Sam Hudler                   Ashe County            5-08.00  
  3 Maison McNeill               Ashe County           J5-08.00  
  4 Isaiah Cole                  Bessemer City          5-06.00  
  5 Tyler Sem                    W Henderson           J5-06.00  
  5 Preston Harrison             Iredell C Speed       J5-06.00  
  7 Alex Miller                  Polk County            5-02.00  
  8 Lorenzo Woods                R-S Central            5-00.00  
 -- Shaundre Miller              R-S Central                 NH  
 -- Marcus Twitty                Polk County                 NH  
 -- Jaylan Wilkins               Polk County                 NH  
 
Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Josh Glynn                   E Henderson           11-00.00  
  2 Nathan Brown                 E Henderson           10-00.00  
  3 Alex Arcara                  Hendersonville         8-06.00  
  4 Tyler Church                 Ashe County           J8-06.00  
  5 Grant Trivett                South Caldwell         8-00.00  
  6 Troy Lieberman               Polk County           J8-00.00  
  7 Hunter Argetsinger           Ashe County            7-06.00  
  8 Zach Suelflow                W Henderson            7-00.00  
 -- Matthew Witte                W Henderson                 NH  
 -- Bodi Miller                  Ashe County                 NH  
 -- Zach Raymer                  W Henderson                 NH  
 
Men Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jordan Smith                 Polk County           20-01.00  
  2 Jacob Blevins                Ashe County           19-09.00  
  3 Alex Miller                  Polk County           18-04.00  
  4 Miquel Lammons               N Henderson           18-03.25  
  5 Darren Lammons               N Henderson           18-02.50  
  6 Cesar Ruiz                   Ashe County           18-02.25  
  7 Elijah Nickell               W Henderson           17-03.25  
  8 Kevin Goodwin                Bessemer City         17-03.00  
  9 Hakeem Jenkins               Hendersonville        17-00.25  
 10 Jywan Summers                Iredell C Speed       17-00.00  
 10 Lorenzo Woods                R-S Central           17-00.00  
 12 Angel Bowers                 Swain County          16-11.75  
 13 Aaron Jolly                  Shelby                16-10.25  
 14 Alex Cash                    A C A                 16-05.25  
 15 Jenson Weaver                South Caldwell        16-04.50  
 16 Justin Castillo              Pine Lake Prep        15-10.50  
 17 Shaundre Miller              R-S Central           15-00.00  
 18 Justin Newman                Pine Lake Prep        14-10.75  
 19 Jaylan Wilkins               Polk County           14-08.50  
 20 Devon Littlejohn             R-S Central           14-03.50  
 
Men Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Tyler Sem                    W Henderson           39-09.50  
  2 Hakeem Jenkins               Hendersonville        39-08.50  
  3 Maison McNeill               Ashe County           39-04.00  
  4 Dalvin Littlejohn            R-S Central           38-01.00  
  5 Darren Lammons               N Henderson           37-05.75  
  6 Dillon Overholt              Polk County           37-02.50  
  7 Matthew McBurney             South Caldwell        35-10.25  
  8 Reed Kenny                   Ashe County           35-08.75  
  9 Evan Owen                    Ashe County           35-02.75  
 10 Alex Cash                    A C A                 34-08.50  
 11 Di'Garyo Hoover              Bessemer City         33-06.00  
 12 T. J. Hobbs                  W Henderson           31-08.50  
 -- Aaron Jolly                  Shelby                      ND  
 
Men Shot Put (12 pound)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 D. j. Twitty                 Polk County           47-06.00  
  2 Ronald Brown                 Unattached            44-03.50  
  3 Andrew Steptoe               R-S Central           39-08.00  
  4 Jake Geiser                  South Caldwell        39-03.00  
  5 Spencer McCoy                Swain County          38-04.00  
  6 Gesus Hartgrove              Shelby                36-11.50  
  7 Brandon Johnson              N Henderson           36-10.00  
  8 Xavier Branch                Asheville School      36-03.00  
  9 Caleb Woodard                Swain County          36-02.00  
 10 Donivan Twitty               Polk County           34-05.00  
 11 Eric Reyes                   N Henderson           32-03.00  
 12 Yash Patel                   South Caldwell        31-08.00  
 13 Colton Kirby                 South Caldwell        30-02.50  
 14 Nic Barwell                  Polk County           28-03.00  
 
Men Discus Throw (1.6 KG)
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Jake Geiser                  South Caldwell          117-01  
  2 Andrew Steptoe               R-S Central             108-06  
  3 Josh Logan                   Smoky Mountain          105-06  
  4 Spencer McCoy                Swain County            104-06  
  5 Caleb Woodard                Swain County            101-10  
  6 Dom Medrano                  Ashe County             101-00  
  7 D. j. Twitty                 Polk County             100-04  
  8 Eric Reyes                   N Henderson              98-04  
  9 Alex Cash                    A C A                    96-03  
 10 Ronald Brown                 Unattached               89-10  
 11 Gesus Hartgrove              Shelby                   86-07  
 12 Marquise Lipscomb            Polk County              84-05  
 13 Xavier Branch                Asheville School         79-04  
 14 Seth Hardin                  Polk County              71-11  
 15 Colton Kirby                 South Caldwell           66-06  
 
                    Women - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) West Henderson              84        2) Polk County                77   
    3) Ashe County                 72        4) Hendersonville             61   
    5) Shelby                      60        6) Avery County               55   
    7) Bessemer City               47        8) Statesville                40   
    9) Pine Lake Preparatory       39       10) Swain County               37   
   11) South Iredell               18       12) Asheville School           15   
   13) Asheville Christian Academ  10       13) R-S Central                10   
   13) East Henderson              10       16) North Henderson             8   
 
                    Men - Team Rankings - 18 Events Scored
===============================================================================
    1) Ashe County                100        2) Polk County                94   
    3) Shelby                      80        4) South Caldwell             72.50
    5) North Henderson             56        6) Bessemer City              41   
    7) West Henderson              39        8) R-S Central                34   
    9) Iredell County Speed        29.50    10) Swain County               25   
   11) Hendersonville              23       11) East Henderson             23   
   13) Asheville School            18       14) Pine Lake Preparatory      14   
   15) South Iredell               10       16) Smoky Mountain              7   
   17) Asheville Christian Academ   1